Nieuwe centrale van ENGIE in Flémalle klaar om het net te ondersteunen

De nieuwe stoom- en gascentrale van ENGIE in Flémalle is sinds 31 oktober 2025 beschikbaar om bij te dragen tot de Belgische bevoorradingszekerheid. Na het doorlopen van de testfase is de centrale nu klaar om 875 MW flexibele capaciteit te leveren aan het net. Ze vormt een onmisbare aanvulling op hernieuwbare energie en zal een belangrijke bijdrage leveren aan de bevoorradingszekerheid van elektriciteit van ons land.
20/11/2025
Header CTA

Sinds 31 oktober 2025 kan de centrale van ENGIE in Flémalle 875 megawatt nieuwe elektriciteitsproductiecapaciteit ter beschikking stellen van België. Daarmee voldoet ENGIE aan de engagementen aangegaan in het kader van het Belgische capaciteitsvergoedingsmechanisme (CRM). Dit succes vormt een belangrijke mijlpaal in een grootschalig industrieel project, dat begon op 31 oktober 2021 met de selectie voor een capaciteitscontract van 15 jaar met Elia in de eerste Belgische CRM-veiling. De nieuwe STEG-centrale (“stoom- en gascentrale” of gecombineerde cycluscentrale) van ENGIE zal meer dan een miljoen Belgische huishoudens van elektriciteit kunnen voorzien. Het project vertegenwoordigde een investering van 650 miljoen euro en bood tijdens de bouw gemiddeld werk aan 500 mensen.

De ultramoderne centrale van Flémalle is op meerdere vlakken een toonaangevende productie-eenheid. Dankzij haar modulerend vermogen (50 MW per minuut tijdens bedrijf) draagt ze bij aan de elektriciteitsbevoorradingszekerheid van België en biedt ze een flexibele aanvulling op wind- en zonne-energie. Het is bovendien een zeer efficiënte productie-eenheid, met een rendement van meer dan 63% (ongeveer 5 tot 10% hoger dan andere centrales die momenteel in dienst zijn), waardoor het een van de meest performante centrales ter wereld is. Deze centrale is ook klaar voor de toekomst: ze is ontworpen om op termijn CO₂-neutraal te worden.

Vincent Verbeke, CEO van ENGIE in België: “Als aanvulling op onze andere productie- en opslaginfrastructuren is de centrale van Flémalle voortaan een sterke schakel in de Belgische energiemix. Dankzij haar grote flexibiliteit is ze een onmisbare partner voor de ontwikkeling van hernieuwbare energie, een belangrijke strategische pijler voor ENGIE. Dit project, essentieel voor het slagen van de energietransitie in België, was een grote uitdaging, zowel op menselijk als technologisch vlak. De inzet, vastberadenheid en competenties van de betrokken collega’s en partners hebben van deze werf een echt succes gemaakt.”

Na de ‘first firing’, die afgelopen augustus met succes werd uitgevoerd in samenwerking met Tractebel, en een reeks grondige tests en afstellingen op de stoomturbine, voldoet de centrale nu aan haar beschikbaarheidsverplichtingen tegenover de beheerder van het hoogspanningsnet. Enkele laatste tests worden nog uitgevoerd.

Wim Broos, Managing Director Generation Belgium: “De indienstname van de nieuwe centrale van Flémalle markeert een nieuw hoofdstuk in de elektriciteitsproductie op deze site, die sinds 1951 steeds technologisch mee geëvolueerd is. Ik wil de veerkracht en toewijding van onze teams en partners benadrukken, die ondanks een zeer strakke planning dit project op een veilige manier tot een goed einde hebben gebracht.”

Card image cap

Nele Scheerlinck

Press Officer
Contacteer Nele via: +32 494 08 42 49