Covestro en ENGIE ondertekenen leverings-overeenkomst voor groene stroom in België

De productiesite van Covestro in Antwerpen zal voortaan bijna de helft van zijn elektriciteitsbehoefte in België betrekken uit windenergie. Het bedrijf heeft een Power Purchase Agreement (PPA) gesloten met ENGIE, de grootste producent van hernieuwbare energie in het land. De energieleverancier wil vanaf 1 april 2021 ongeveer 45 procent van de elektriciteitsvraag van Covestro in Antwerpen dekken met 15 windturbines in vier nieuw aangelegde onshore windparken. Die situeren zich in de gemeentes Hoogstraten, Eeklo, Kaprijke en Maldegem en maken alle deel uit van het Conquest4Wind (1) P5-samenwerkingsverband.
24/03/2021
  • 45% van de elektriciteitsbehoefte van Covestro in Antwerpen gedekt door windenergie
  • Capaciteit van bijna 40 megawatt uit nieuwe onshore windturbines

De nieuwe overeenkomst, ‘Corporate PPA’ genaamd, dekt een capaciteit van 39 megawatt. Dit komt overeen met de energievoorziening voor ongeveer 30.000 privéhuishoudens (2) en vermindert de koolstofvoetafdruk van Covestro in België met meer dan 38.500 ton CO₂, wat overeenkomt met de uitstoot van bijna 20.000 auto's per jaar.

 

Energie-efficiëntere productie

De productie in de chemische industrie is van oudsher energie-intensief. Covestro ziet dit als een stimulans om zowel de energiebehoefte als de CO2-uitstoot van fabrieken en processen zo veel mogelijk te beperken. 

Met zijn verschillende innovatieve procestechnologieën en een erkend energiebeheersysteem heeft Covestro zijn energie-efficiëntie al aanzienlijk verhoogd en de emissies van zijn productie al sterk verminderd. De groep Covestro heeft zich ook tot doel gesteld zijn specifieke CO₂-uitstoot tegen 2025 te halveren ten opzichte van 2005 en het grootste deel van de resterende energie uit windenergie te halen.

"De nieuwe leveringsovereenkomst is een mijlpaal in de omschakeling van onze productie naar hernieuwbare energie", zegt Georg Wagner, Managing Director bij Covestro in Antwerpen. "Windenergie, samen met het gebruik van duurzame grondstoffen en innovatieve recyclagetechnologieën, zijn belangrijke stappen in het realiseren van onze visie om volledig circulair te worden en de klimaat-doelstellingen van de Europese Green Deal te bereiken. We zijn blij dat we in ENGIE een partner hebben gevonden om deze volgende stap te zetten, waarmee we onze klanten en de bijbehorende waardeketens ondersteunen om duurzamer te produceren.

 

Grootste leverancier van hernieuwbare energie in België

Vincent Verbeke, lid van het directiecomité van de business unit 'Global Energy Management' van ENGIE, zegt: "Als grootste producent van hernieuwbare energie in België zet ENGIE zich in om de overgang naar een koolstofneutrale wereld te versnellen door haar klanten te ondersteunen bij het bereiken van hun duurzaamheidsdoelstellingen. We zijn er trots op dat we Covestro kunnen helpen om hun milieudoelstellingen te bereiken en hun verbruik van windenergie op het vasteland te vergemakkelijken. Dit contract illustreert ook ENGIE's sterke ambitie om de ontwikkeling van hernieuwbare energie in België te stimuleren."

Covestro produceert in Antwerpen de hoogwaardige kunststof polycarbonaat, die wordt gebruikt in koplampen van auto's, elektrische en elektronische onderdelen, LED-lampen, medische technologie en vele andere toepassingen. Het bedriijf produceert verder polyethers en ook aniline, een product dat wordt verwerkt tot methyleendifenyldiisocyanaat (MDI). Dat is op zijn beurt een grondstof voor hard polyurethaanschuim, een van de meest efficiënte isolatiematerialen voor gebouwen en de koelketen.

In mei 2020 kondigde Covestro zijn visie aan om volledig circulair te worden, een ambitie die gebaseerd is op 4 pijlers: het gebruik van hernieuwbare energie, het inzetten van alternatieve grondstoffen, onderzoek naar innovatieve recyclagetechnologieën en tot slot partnerships. De Antwerpse productiesite heeft sindsdien al verschillende belangrijke stappen gezet in de richting van deze circulaire visie: 

zo wordt Covestro in Antwerpen de host site voor een nieuwe multiclient dokwaterinstallatie die de drinkwaterbehoefte van de industrie aanzienlijk zal verminderen en behaalde de vestiging de ISCC-plus certificering waarna ze even later al de eerste levering van biogebaseerde grondstoffen van Total verwerkte. Tegelijkertijd richt de Antwerpse site haar R&D-activiteiten sterk op de ontwikkeling van innovatieve en chemische recyclagetechnologieën.

Ook Conquest is verheugd om deel te nemen aan dit project in België en toont daarmee zijn inzet om een van de grootste duurzame infrastructuurportefeuilles in Europa op te bouwen en zijn wil om grote industrieën groener te helpen worden. Frederic Palanque, voorzitter en oprichter van Conquest, zegt: "Dit nieuwe partnerschap met ENGIE en Covestro laat zien hoe Conquest kan helpen een plaats te creëren waar duurzame mogelijkheden en grote stakeholders elkaar kunnen ontmoeten.

(1) Conquest4Wind P5 NV is een partnership tussen ENGIE (49%) en Conquest (51%)
(2) Wind energy frequently asked questions (FAQ) | EWEA

Artikels en persberichten

Card image cap
Pers

ENGIE beloont flexibiliteit van zijn klanten en introduceert nieuw energiecontract met super-daluren

Naast het ontwikkelen van flexibele energiecapaciteit zoals batterijparken, stimuleert ENGIE ook zijn klanten om energie flexibel te verbruiken. De nieuwe formule Empower Flextime die op 1 juni wordt gelanceerd, is bedoeld voor klanten met een digitale meter, die een groot deel van hun verbruik kunnen verschuiven naar specifieke momenten van de dag wanneer er doorgaans een lager verbruik is. Tijdens deze vaste ‘super-daluren’ kunnen klanten genieten van erg lage energieprijzen. Aanvullend op de nieuwe tariefformule test ENGIE ook ‘Happy Hours’ uit, waarbij elektriciteit op bepaalde momenten gratis is voor de gebruikers.
27/05/2025
Card image cap
Pers

VENTIS en ENGIE openen een nieuw windmolenpark in Gouy-Lez-Piéton (Courcelles): groene energie voor 14.500 gezinnen

Op vrijdag 16 mei hebben VENTIS en ENGIE in aanwezigheid van Jean-Luc Crucke, Federaal Minister van Mobiliteit, Klimaat en Ecologische Transitie, van François Desquesnes, vicepresident van de Waalse regering, en Caroline Taquin, burgemeester van Courcelles, een windmolenpark met acht turbines in gebruik genomen. Het park zal jaarlijks gemiddeld 51 GWh produceren, wat overeenkomt met het verbruik van bijna 14.500 huishoudens, en zal lokale en duurzame energie leveren, wat de gemeenschap ten goede komt.
15/05/2025
Card image cap
Pers

ENGIE bouwt zonnepark in de Gentse haven

ENGIE is gestart met de bouw van een zonnepark op zijn site van Rodenhuize in de haven van Gent, waar nu ook al drie windturbines en een ultrasnel laadstation voor elektrische wagens staan. Vanaf de zomer van 2025 zullen 8030 zonnepanelen er ongeveer 5,7 miljoen kilowattuur groene elektriciteit per jaar opwekken. Samen met het zonnepark komen er ook nieuwe voorzieningen om de lokale biodiversiteit te ondersteunen.
14/04/2025
Card image cap
Pers

ENGIE bereikt de kaap van 100 MWp aan zonne-energie in België bij Valeo in Ath

Op woensdag 12 maart huldigden ENGIE en Valeo, in aanwezigheid van Waals minister van Energie, Klimaatplan, Huisvesting en Luchthavens Cécile Neven, een zonne-installatie van 3 MWp in. Hiermee bereikt ENGIE de kaap van in totaal 100 MWp aan geïnstalleerde zonnecapaciteit in België. Met 4.400 panelen zal deze nieuwe installatie 25% van de elektriciteitsbehoefte van de Valeo-site in Ath dekken.
11/03/2025