In werking

Dour - Quiévrain - Hensies

Het windpark Dour-Quiévrain-Hensies beschikt over 18 windturbines met een totaal vermogen van bijna 40 MW. De jaarlijkse productie komt overeen met het gemiddelde verbruik van 26.000 huishoudens, d.w.z. twee keer zoveel als het aantal huishoudens dat in de drie betrokken gemeenten woont.

Projectoverzicht

Het windpark voorkomt ook het vrijkomen van zo'n 41.000 ton CO2e per jaar. Op die manier draagt het bij tot het behalen van de ambitieuze doelstellingen om de CO2e-uitstoot in België te verminderen. Het park is een zeer goed voorbeeld van publiek-private samenwerking. Vijf windturbines zijn eigendom van ENGIE Electrabel, negen van Ventis, twee van Moulins du Haut Pays (een samenwerkingsverband tussen de gemeenten Dour en Quiévrain en een burgercoöperatie) en twee van Wind4Wallonia, een 50/50 samenwerkingsverband tussen ENGIE Electrabel en 5 Waalse intercommunales (IBW, IDEFIN, IPFH, IEG, SOFILUX). De extensie met 4 extra windmolens werd ingehuldigd in juni 2016. De wieken van deze nieuwe windturbines zijn uitgerust met de innovatieve TES (Trailing Edge Serrations) technologie. Deze glasvezelkammen, die over een lengte van tien meter aan de randen van de wieken zijn bevestigd, verminderen het geluid dat wordt veroorzaakt door hun rotatie aanzienlijk door de discrete vlucht van roofvogels na te bootsen.

Bekijk ook Dour Repowering.

Kerncijfers

18 Turbines
Aantal turbines
2,35 MW
Vermogen per turbine
26000 Gezinnen
Equivalent verbruik
139090,3 CO₂e
CO₂e-besparing

Veelgestelde vragen

Windturbinebladen worden aan het einde van hun levensduur begraven?

Veel mensen denken dat windturbinebladen uiteindelijk begraven worden. Spoiler alert: dat is helemaal niet het geval!

Een windturbine voor thuisgebruik is rendabel en goedkoop?

Het installeren van een kleine windturbine in je tuin lijkt misschien aantrekkelijk, maar in de praktijk is het zelden rendabel.

Windenergie is te duur en doet de elektriciteitsrekening stijgen?

In werkelijkheid is windenergie voordeliger voor je portefeuille dan je misschien denkt.

Windturbines zijn een van de belangrijkste oorzaken van vogelsterfte?

Er wordt veel gesproken over windturbines en hun impact op vogels, maar wist je dat het erg zeldzaam is dat een vogel wordt gedood door een botsing met een windturbine?

Windturbines maken evenveel lawaai als een stofzuiger?

“Windturbines maken veel te veel lawaai?” Niet echt.

Windturbines zijn een ecologische ramp om op het einde van hun levensduur te recycleren?

Het overgrote deel van de windturbine kan worden recycleerd: staal, elektronische componenten, beton van de funderingen, enzovoort...

Windturbines stoten meer CO2 uit dan ze besparen?

Deze vraag kan gesteld worden wanneer we kijken naar de volledige levenscyclus van een windturbine.

Windturbines veroorzaken schade aan het milieu?

Elke menselijke activiteit heeft een impact op het milieu, en windmolenprojecten vormen hierop geen uitzondering.

Windturbines beschadigen het landschap?

Dit is in de eerste plaats een zeer subjectieve kwestie die van persoon tot persoon verschilt.

Windturbines verbruiken meer energie dan ze produceren?

Dit is een misvatting.
Card image cap

Michael Lavry

Projectleider
Vragen?
Neem dan contact met ons op via onderstaand e-mailadres.

Ontdek al onze productieparken

Artikels en persberichten

Card image cap
Pers

Borealis transformeert bedrijfsparkings tot zonneparken in samenwerking met ENGIE

Wenen, Oostenrijk / Beringen en Kallo, België – Vanaf deze maand zijn de parkeerterreinen van de Belgische productievestigingen van Borealis in Kallo en Beringen uitgerust met zonnecarports met een totale capaciteit van 3,3 MWp. Dankzij bijna 4800 dubbelzijdige zonnepanelen zullen de carports naar verwachting 3250 megawattuur aan hernieuwbare energie per jaar opwekken, wat een jaarlijkse besparing van meer dan 550 ton CO2 oplevert. De zonnecarports werden geïnstalleerd door ENGIE Sun4Business, de dochteronderneming van energiebedrijf ENGIE, die solar power as a service aanbiedt aan bedrijven in België en Nederland.
18/09/2025
Card image cap
Pers

VENTIS en ENGIE openen een nieuw windmolenpark in Gouy-Lez-Piéton (Courcelles): groene energie voor 14.500 gezinnen

Op vrijdag 16 mei hebben VENTIS en ENGIE in aanwezigheid van Jean-Luc Crucke, Federaal Minister van Mobiliteit, Klimaat en Ecologische Transitie, van François Desquesnes, vicepresident van de Waalse regering, en Caroline Taquin, burgemeester van Courcelles, een windmolenpark met acht turbines in gebruik genomen. Het park zal jaarlijks gemiddeld 51 GWh produceren, wat overeenkomt met het verbruik van bijna 14.500 huishoudens, en zal lokale en duurzame energie leveren, wat de gemeenschap ten goede komt.
15/05/2025
Card image cap
Pers

ENGIE bouwt zonnepark in de Gentse haven

ENGIE is gestart met de bouw van een zonnepark op zijn site van Rodenhuize in de haven van Gent, waar nu ook al drie windturbines en een ultrasnel laadstation voor elektrische wagens staan. Vanaf de zomer van 2025 zullen 8030 zonnepanelen er ongeveer 5,7 miljoen kilowattuur groene elektriciteit per jaar opwekken. Samen met het zonnepark komen er ook nieuwe voorzieningen om de lokale biodiversiteit te ondersteunen.
14/04/2025
Card image cap
Pers

ENGIE bereikt de kaap van 100 MWp aan zonne-energie in België bij Valeo in Ath

Op woensdag 12 maart huldigden ENGIE en Valeo, in aanwezigheid van Waals minister van Energie, Klimaatplan, Huisvesting en Luchthavens Cécile Neven, een zonne-installatie van 3 MWp in. Hiermee bereikt ENGIE de kaap van in totaal 100 MWp aan geïnstalleerde zonnecapaciteit in België. Met 4.400 panelen zal deze nieuwe installatie 25% van de elektriciteitsbehoefte van de Valeo-site in Ath dekken.
11/03/2025