Zonne-energie kent geen grenzen

De zonnepanelentechnologie zit volop in de lift. Wereldwijd worden er elk jaar meer installaties voor zonne-energie geïnstalleerd. In 2016 lag de nieuwe capaciteit 50% hoger dan het jaar ervoor. De groei is vooral te danken aan China en de Verenigde Staten.
17/05/2017

In 2016 was er een wereldwijde groei van ongeveer 76 gigawatt (GW) aan nieuwe installaties van fotovoltaïsche zonnepanelen (PV-panelen). Dat betekent meer dan 30% groei ten opzichte van de installatie van 50 GW in 2015.

Om het wat concreter te maken: met die 76 GW kunnen 25 miljoen extra huishoudens met een gemiddeld verbruik van 3.500 kilowattuur per jaar van stroom worden voorzien. Wereldwijd is er nu 305 gigawatt capaciteit.

 

China op kop

China en de Verenigde Staten installeerden de meeste nieuwe zonnepanelen. China’s Nationale Energie Agentschap stopte de bouw van ongeveer 100 kolengestookte elektriciteitscentrales met een nominale capaciteit van meer dan 100 GW en bouwde in ruil voor 34 GW aan zonnepanelen. Daardoor is China nu marktleider, voor de Verenigde Staten met ongeveer 13 GW en Japan met ongeveer 9 GW.

 

India volgt

Ook in India ontwikkelt de PV-markt zich verder. Het verwacht voor 2017 een groei van 8 tot 9 GW. Europa heeft momenteel 104 GW geïnstalleerd, maar de groei vertraagt. Vorig jaar nam de capaciteit van nieuwe installaties af met meer dan 21%, tot 6,7 GW.

Toch is volgens James Watson, CEO van SolarPower Europe, de Europese industrie klaar om een groter marktaandeel te veroveren. “Daarvoor is er een open handelsbeleid nodig dat die groei ondersteunt en een industrieel beleid dat banengroei in de sector stimuleert”, meent hij.

 

Onevenwicht

Als we naar het potentieel van zonne-energie op de wereldkaart kijken, dan valt het op dat die niet overeenkomt met de installatie van het aantal zonnepanelen. In de gebieden waar er het meeste zonlicht is zoals Afrika, Midden- en Zuid-Amerika, zijn er veel minder installaties van zonnepanelen dan in Europa of de Verenigde Staten waar er minder zonlicht is.

Zo staat Duitsland op nummer 1 als land met het grootst aantal zonnepanelen per inwoner, terwijl het maar de helft van het potentieel vermogen aan zonne-energie kan benutten vergeleken met bijvoorbeeld Algerije. Zodra de landen in die zonnige gebieden meer in zonne-installaties beginnen te investeren, zal de capaciteit aan beschikbare zonne-energie spectaculair toenemen.

Artikels en persberichten

Card image cap
Artikel

Interview | Shakhida: "Elke dag werk ik mee aan de energie van morgen."

Toen Shakhida Ilyasova als jong meisje in Oezbekistan ontdekte dat wiskunde en fysica haar favoriete vakken waren,
groeide al snel haar interesse in technologie. Vandaag werkt ze als E-mobility & Project Engineer bij Laborelec,
het expertisecentrum van ENGIE in België. Daar draagt ze bij aan innovatieve projecten rond elektrische
mobiliteit en duurzame energie.
29/06/2026
Pers

168 zonnepanelen voor een duurzamere en meer solidaire toekomst bij het Leger des Heils

In mei 2025 werd er een duurzaam en solidair bouwproject uitgevoerd op het dak van het opvangcentrum van het Leger des Heils aan de Ieperlaan in Brussel. Twee zaterdagen lang hebben ongeveer dertig vrijwilligers van Energy Assistance, een vzw bestaande uit huidige en voormalige medewerkers van de ENGIE Groep, zich ingezet om een fotovoltaïsche installatie van 168 panelen te plaatsen ten voordele van de opvanginfrastructuur in dit gebouw in het centrum van de stad.
23/06/2025
Pers

ENGIE bouwt zonnepark in de Gentse haven

ENGIE is recent begonnen aan de voorbereidende werken voor de aanleg van een zonnepark in de haven van Gent. Het zonnepark komt op het terrein van Rodenhuize en zal 8030 panelen tellen, goed voor een oppervlakte van ca. 45 000 m² en een totaal piekvermogen van 5,7 megawatt. De installatie zal vanaf de zomer van 2025 ongeveer 5,7 miljoen kilowattuur groene elektriciteit per jaar produceren, wat overeenstemt met het gemiddelde jaarverbruik van meer dan 1600 Belgische gezinnen.
14/04/2025
Pers

ENGIE bereikt de kaap van 100 MWp aan zonne-energie in België bij Valeo in Ath

ENGIE bereikt via zijn dochteronderneming Sun4Business een belangrijke mijlpaal: na 9 jaar activiteit huldigt het zijn 100ste MWp aan geïnstalleerde zonnepanelen bij een bedrijf in. Zonne-energie is een van de pijlers van de noodzakelijke energietransitie van ons land. ENGIE plaatste al fotovoltaïsche installaties op 212 sites voor 90 verschillende klanten. Het is de strategie van ENGIE in België om de ontwikkeling van hernieuwbare productiemiddelen en flexibiliteit te versnellen en om Belgische bedrijven te helpen koolstofneutraliteit te bereiken.
11/03/2025